Зараз все більше число великих і маленьких компаній впроваджує методи оцінки персоналу не тільки по виконанню норм і службових обов’язків, але й по поведінковим характеристикам. Це допоможе розібратися чому, наприклад, співробітник відмінно справляється зі своєю роботою, але при цьому він завжди обідає один, а решта членів колективу його цураються?
У таких випадках метод оцінки 360 градусів показав себе, як відмінний ефективний інструмент для всебічної оцінки людини його безпосереднім керівником, колегами і підлеглими і самим співробітником.
Зауважимо, що самооцінка є однією з найважливіших частин цього методу, і саме в цій частині поведінкового аналізу криється багато підводних каменів. В системі оцінки 360 ця частина аналізу називається «сліпий зоною».
В системі оцінки поведінки працівників 360 градусів поняття «сліпа зона» має на увазі оцінку людини іншими особами, з якої він може бути не згоден, і не розуміє, чому про нього склалася така думка.
Простіше кажучи, «сліпа зона» – це незнання самого себе або тієї проблеми, щодо якої людина перебуває в омані або не прийнятті. Тому самооцінка людини може бути сильно занижена або, навпаки, перебільшена їм самим.
Зворотній зв’язок 360 призначена для виявлення сильних і слабких сторін співробітників і вибору шляху для підвищення ефективності їх роботи.
Для анкетування краще вибирати електронний формат, який забезпечить дотримання анонімності та дозволить прискорити процес проведення дослідження.
Підготовчий процес включає:
У процесі дослідження та аналізу даних необхідно забезпечити своєчасну подачу інформації від усіх учасників, на підставі якої провести обробку результатів і сформувати підсумковий звіт.
Важливо знати, що при наданні результатів зворотного зв’язку необхідно дотримуватися тактовність. Подача інформації повинна проводитися в умовах двосторонньої або тристоронньої зустрічі, де присутні сам співробітник, керівник і представник HR для пояснення отриманих результатів.
Разом зі співробітником обговорюються його сильні і слабкі сторони, аналізуються їх причини, виявляються найбільші розбіжності в самооцінці співробітника з думкою оточуючих, пропонуються можливі шляхи, спрямовані на подальший розвиток з урахуванням вимог посади і індивідуальних планів, формуються конкретні рекомендації для цього співробітника компанії, організації, підприємства.
Як бачимо, процес організації та проведення оцінки за методом зворотного зв’язку 360 вимагає знання специфіки цього методу і навичок його проведення, інакше проводити його не має сенсу.
Користь застосування 360
Дана система довела на практиці свою користь і переваги, дозволяє вирішувати комплексно ряд важливих завдань, таких як:
Система є відмінним каталізатором впровадження змін.
Знаючи свої сильні сторони, співробітник може на них спертися, виявлені приховані сторони можна задіяти для розвитку, а виявлення «сліпих плям» дає можливість людині прийняти наявність проблеми або помилки для її вирішення і перегляду своїх поглядів на ті чи інші речі, пов’язані з його роботою і взаємовідносинами в колективі. І тут дуже багато залежить від правильності організації опитування.
Тому ми пропонуємо професійну допомогу експертів компанії Qwaybe, які разом з вами пройдуть весь шлях від підготовки до проведення опитування і до складання підсумкових звітів!